Kapitola 1. Terárium – rozměry a větrání

Bez 1 měsíce a 21 dnů tomu jsou přesně 2 roky co sem dostal mloky skvrnité coby malinké prcky. Nyní už to jsou „mladiství výrostci“ a tak nastal ten správný okamžik napsat k jejich chovu bližší informace.
Celkem lze říci, že chov mloků není až tak náročný, jak by se mohlo zdát. Na druhou stranu v sobě skrývá určitá úskalí s kterými je potřeba se trochu poprat.

Kapitola 1. Terárium – rozměry a větrání

Terárium by mělo mít minimální rozměry 50 x 30 x 30 cm, optimální rozměry jsou 80 x 40 x 40 cm. V případě chovu většího počtu mloků, by měl mít každý jedinec k dispozici min. 30 x 30 cm prostoru resp. 50 x 40 cm. Pro chov třech jedinců jsem si nechal na zakázku u teraechiasu vyrobit terárium o rozměrech 140 x 50 x 50.

Větrání terária by mělo být dostatečné, ale na druhou stranu je potřeba pamatovat na to, že mloci potřebují vlhké prostředí. Lze tedy zvolit buď větrání se shora, s tím, že se jedná o dostatečné větrání, ale je potřeba terárium častěji rosit a nebo větrání z boku, kdy neunikne tolik vlhkosti, ale větrání nemusí být dostatečné. První terárium mělo větrání ze shora a protože se muselo poměrně často rosit, rozhodl jsem se tentokrát pro větrání z boku. Terárium jsem pak „naprázdno“ testoval tři měsíce. Během této doby jsem vyzkoušel různé metody a frekvence větrání a rosení až sem došel k optimálnímu stavu.

Vetrak

Při bočním větrání je dobré na mřížku umístit ventilátor (obyčejný počítačový o průměru 8 nebo 12 cm) a připojit na spínací hodiny. Ventilátor doporučuji spínat 2x/3x denně na 15 min. V tomto režimu stačí terárium rosit jednou až dvakrát do týdne. Průměrná vlhkost terária by se měla pohybovat mezi 80%. Do budoucna ještě uvažuji o zapojení systému od Lucky Reptile – Super Rain Mist. Tento systém zajišťuje automatickou závlahu terária, odpadá tak ruční rosení a zalévaní terária.

20 Comments

  1. Já mám dva axolotly mexické kteří se kvůli rozmnožování proměnili v ještěrky (něco jako mlok skvrnitý) myslíte že bych se mohl inspirovat vámi

  2. Registrovaný chov v ČR není možný, jedinou možností legálního chovu je schválení od CHKO, které může vydat výjimku (např. z důvodu reintrodukce).
    Napsat mi je možné případně na email neratovice zavináč gmail.com

  3. Ano, je možné mi napsat na email neratovice zavináč gmail.com

  4. Ano, v případě bytu je potřeba mít zařízení pro regulaci teploty. Dlouhodobě by teplota neměla překročit 20°C (18°C je pro ně optimální). Než chladit celou místnost (ale i to je možné) je dobré terárium zaizolovat např. polystyrénem ze čtyř stran (nechat odkrytou pouze horní a přední část) a chladit je menší klimatizační jednotkou (např. sestavenou ze starší lednice či chlazení na principu peltierova článku).

  5. Dobry den, chtel bych se zeptat, jak je to s udrzovanim teploty. Pokud vim mloci maji radi predevsim nizsi teploty. Je tedy potreba jeste nejake chlazeni popr. klimatizace? Predem dekuji za odpoved. S pozdravem.
    J. Nevrala

  6. Zdravím.nemohl bych se s vámi poradit o chovu?

  7. Doporučuji se obrátit přímo na firmu Teraechis, která dělá profesionální terária vč. pozadí a dalších vychytávek.

  8. Neprůhledné terárium by mlokovi vadit nemělo, jsou zvyklý žít v roklých, kde také mnoho volného výhledu nemají. Určitě by ale alespoň seshora mělo jít světlo, jednak kvůli orienci mloka zda je den/noc a i kvůli rostlinám popř. mechům.

  9. díky

  10. Dobrý den, chtèl zeptat zda nevadí mlokovi kdyz bude mít nepruhledné terarium bude tam mít totiz o dost vice místa. Díky za odpovèd.

  11. Buď umístit terárium např. do sklepa a nebo udělat mini ubikaci a dát ji do ledničky – je tam stejné prostředí jako v jeskyních či norách, kde přezimovávají ve volné přírodě, tedy tma a konstantní teplota.

  12. Michal Rada

    Dík za radu!To by mne nenapadlo.Je dobrý,že je zatím teplo a žížaly lezou i teď po dešti a na chodníku se dají najít i ty menší.Mohu ještě poprosit o radu,jak mloka zimovat?Dík MIŠÁK

  13. Jirka Vršan

    aaahaaa,tak zpět,řekněme že by to nebyl odchyt z volné přírody,ale z registrovaného chovu-uměl by jste v tomto poradit nebo vyhovět? Pro rychlejší kontakt mohu dát k dispozici tel.kontakt 602268084-předem díky

  14. Jirka Vršan

    Dobrý den,
    chtěl bych chovat mloky (2-max 3ks)-odchyt ve volné přírodě.Dalo by skrze Vás pořídit již hotové terárko včetně onoho větráku(že by kjste ho vyrobyl na zakázku)-pokud ano,napište mi prosím na vrsan.jiri@seznam.cz Předem díky za jakoukoliv odpověď

  15. V rybářských potřebách sice žížaly mají, ale pouze velké rousnice s kterými má občas problémy i dospělý mlok. Na malé žížaly je nejlepší se vypravit do lesa. Bývají pod kůrou padlých stromů. Mají ideální velikost tj. do 3 cm a průměru pár milimetrů.

  16. Michal Rada

    Chtěl bych se vás zeptat,kde berete prosím vás ty mini žížaly?Dají li se vůbec sehnat třeba v rybářských potřebách?Dík MIŠÁK

  17. Dobrý den,
    konečněěěěěěěě, konečně jsem objevila někoho kdo chová ( a jak vidím tak velmi úspěšně) mloky skvrnité. Já je miluju strašně moc a už léta se snažím narazit na někoho kdo je chová. Všude jen narážím na to že jsou přísně chránění a nedají se chovat a že i kdyby se dali chovat tak je to tak náročné že by nepřežili a po lesích už neběhají jako dřív co jsem je kdysi nacházela a teď narazím na váš super web. Prosím prosím mohl byste mi napsat na můj email a poradit mi jak je získat a jak chovat aby měli vše co je potřeba? Jana můj email: j.stefflova@seznam.cz hezký den

  18. Určitě, ačkoliv to není jednoduché. Nejlepší je zajistit terárium proti promrznutí a nechat je venku. Pokud jsou např. jen v chladné místnosti (15°C), nechce se jim moc zimovat a často trajdaj po teráriu. Zajistí-li se ale stabilní teplota pod 10°C, nejlépe tak od 0-5°C, mloci celou zimu v klidu prospí 🙂

  19. zimujete mloky?

  20. Perfektna stranka, budes dalej pokračovať v nej ? mohol by si sa mi prosim ozvat na email svatoo@gmail.com ? dík

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *