Jestliže je „jeden obrázek lepší než tisíc slov“ pak je jedno video „lepší než 5000 obrázků“
S růstem larev rostl i jejich apetit. Chytat berušky pro tak žravé larvy bylo dost časově náročné a tak jsem přemýšlel, čím by se ty potvory ještě daly nakrmit. Nakonec mi k tomu dopomohla náhoda. Pro dospělé jedince jsem měl již připravené žížaly – velmi oblíbenou pochoutku takřka všech obojživelníků. Protože se blížilo období, kdy budou larvy opouštět vodní prostředí, dal jsem pár žížal do suché nadstavby akvária (viz „Příprava akvária pro larvy„), aby snad larvy po opuštění vody nestrádaly hlady. Žížaly byly ale dost neposedné a tak netrvalo dlouho a jedna z nich skončila v akváriu. Jak to s ní dopadlo, se můžete podívat zde:
[hana-flv-player video=“https://mlokskvrnity.cz/wp-content/uploads/2010/04/PICT0066.flv“ width=“400″ height=“330″ description=““ player=“4″ autoload=“true“ autoplay=“false“ loop=“false“ autorewind=“true“ /]
Ačkoliv larvy nejsou příliš aktivní v pohybu, jak jde o jídlo můžou se doslova přetrhnout. Nelze také přehlédnout, že v této fázi vývoje se již larvy velmi podobají dospělým jedincům. Ačkoli mají stále dobře viditelné žábry, už se jim objevují žluté skvrny. Také jejich rozměry jsou několikanásobně větší než jaké měly na počátku. Určitě jste na předcházejících fotkách postřehli, že v ranném stádiu vývoje mají larvy velmi robustní ocas a to zvláště do vertikální polohy – slouží larvám jako pádlo a kormidlo zároveň. Na souši, ale takové „pádlo“ již nepotřebují a tak se jim postupně zmenšuje.
ja to samosřejmne vim taky sme je hned první den pustili
Stejně jako mloci i čolci jsou chráněni zákonem – nelze je tedy bez povolení ve volné přírodě chytat. Nicméně oproti mlokům se dají snadněji sehnat a jejich chov jé méně náročnější. Např. tohoto čolka: http://www.generalexotics.com/images/notophthalmus_viridescens.jpg lze sehnat za cca 180 Kč.
hele ja si založim blog dneska jsem chitili s kamarádem 3 čolki ale pořád nevíme kde najít mloka
Jak krásné a vzácné záběry !!
P.S. V příštím článku se můžete těšit na pokračování fotek – tentokrát larev těsně před odchodem z vody 😉