Z larvy se „klube“ mlok

Blíží se konec srpna roku 2009 a první larva natrvalo opouští akvárium. Žábry už nejsou prakticky vidět, mlok je nyní skutečně dokonalou kopií dospělého jedince, jen asi 20x zmenšenou. Ihned po opuštění vody se snaží ukrýt mezi kameny. Mloka jsem tedy ihned přenesl do připraveného terária. Jednalo se tedy spíše o menší akvárium, malé rozměry jsem volil z důvodu snadnějšího krmení.

Malý mlok je opravdová drobota měřící jen pár centimetrů. Dokonce i cvrčci označení jako malí, byli přespříliš velcí, než aby je mohl mlok pozřít. Bylo tedy potřeba sehnat opravdu miniaturní cvrčky – jen o něco málo větší než špendlíková hlavička. Ačkoli se mi je nakonec podařilo sehnat, mloci moji snahu nijak zvlášť neocenili. Zjistil jsem, že jejich nejoblíbenější pochoutkou jsou prostě žížaly. Malí mloci ale nedokážou žížalu překousnout – je-li žížala příliš velká, mloci ji po chvíli snažení vyvrhnou. Musel jsem jim proto nachytat doslova žížalí miminka. Snaha se ale vyplatila, mloci po žížalách rostli jako z vody. Jak rostli, začali přicházet na chuť i cvrčkům a vlastně všemu, co se hýbalo.

Z toho období moc fotek nemám:(. Vzhledem k množství potravy, která jim přicházela doslova až do huby, neměli mloci potřebu vylézat ze svých úkrytů. Na jednom místě tak vydrželi bez pohybu i několik týdnů, ba dokonce měsíců! Vzhledem k nadcházejícímu zimnímu spánku jsem jim to ale neměl za zlé :-p

2 Comments

  1. Určitě je nejprve nutné zjistit o jaký se přesně jedná druh. Každý druh má specifické podmínky. V obchodech se nějčastěji prodává např. Axolotl, který ale zůstává ve vodě jako larva. Pokud se jedná o larvu mloka např. salamandry, pak je při přechodu z vody na souš dávat velký pozor, aby se mlok neutopil nebo nevylezl mimo terárium, kde by rychle uhynul. Co se týká prostředí, je popsané v 2. kapitole: Terarijní prostředí, substrát a vegetace.

  2. Miroslav Šestak

    Dory den mam par dotazu koupil jsem si v Irsku larvu mloka , ještě nevym co to je za druch , na internetu jsem si našel že je to jakoby zatim larva v dospělosti ještěrka . ale nemohu tam najít jak rozpoznam samce od samice . jaké dokonalé prostředí proněj mam vyrobyt navym vlastně voněm nic každa sprava je promě velikym užitke předem moc děkuji Šestak

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *